Regeneracja to niezbędny element dobrego treningu. Bez niej mięśnie nie będą w stanie wypocząć i się odbudować. W konsekwencji osoba uprawiająca sport będzie mieć problemy w osiągnięciu zakładanych efektów. W przypadku regeneracji po treningu istotny jest nie tylko czas jej trwania, ale i sposób, w jaki przebiega. Czy masaż to jej skuteczna forma? Jakie daje korzyści?
Regeneracja po treningu – dlaczego jest istotna?
Nawet najlepiej opracowany i wykonany trening nie przyniesie pełni zakładanych rezultatów, jeśli nie będzie uwzględniał czasu na regenerację. Pozwala ona przebudować mięśnie po intensywnym wysiłku fizycznym, a także odnowić zasoby energetyczne. Daje wytchnienie i koi ciało, a jednocześnie przygotowuje je do dalszych wyzwań treningowych. Co równie ważne, zmniejsza ryzyko wystąpienia przeciążeń i urazów, które mogłyby na wiele miesięcy wyłączyć sportowca z aktywności fizycznej.
Prawidłowa regeneracja nie tylko sprzyja odnowie biologicznej, ale również pozwala sukcesywnie zwiększać intensywność treningu. Organizm jest bowiem lepiej przygotowany do wzmożonej pracy i doskonale radzi sobie z coraz bardziej wymagającymi zestawami ćwiczeń i dodatkowymi obciążeniami. Przynosi to korzyści w postaci m.in. przyrostu masy mięśniowej, utraty nadmiaru tkanki tłuszczowej czy też ogólnej poprawy wydolności.
Co więcej, intensywny trening może prowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych. Odpowiednia regeneracja pomoże zwalczyć ból i przyniesie ulgę przeciążonym mięśniom. Odnowi też siły.
Masaż jako forma regeneracji po treningu – czy warto? Najważniejsze korzyści
Żeby regeneracja po treningu przyniosła wymierne rezultaty, należy ją – podobnie jak sam trening – odpowiednio zaplanować. Strategia przygotowana na własną rękę nie zawsze jednak działa. Dlatego, by cieszyć się efektami, warto skonsultować się ze specjalistami. W Centrum Rehabilitacji Sportowej można liczyć na kompleksową pomoc, skuteczną diagnostykę i zabiegi fizjoterapeutyczne na najwyższym poziomie. Owocem współpracy z fachowcami jest strategia regeneracji potreningowej, dopasowana do indywidualnych potrzeb sportowca.
W przypadku regeneracji po treningu duże znaczenie ma przede wszystkim dobór jej formy. Wbrew pozorom nie musi to być bierny odpoczynek. Wizyta w saunie, grocie solnej lub kriokomorze to świetne rozwiązanie. Szczególnie polecaną opcją jest jednak masaż. Co daje?
- przynosi ulgę napiętym i przeciążonym mięśniom oraz stawom,
- zmniejsza ewentualne dolegliwości bólowe występujące po intensywnym treningu,
- poprawia krążenie, a co za tym idzie – pozwala zwiększyć dopływ tlenu i substancji odżywczych do mięśni oraz usunąć szkodliwe produkty przemiany materii,
- poprawia elastyczność tkanek, a w efekcie zwiększa zakres ruchu, dzięki czemu trenująca osoba może ćwiczyć intensywniej,
- przyspiesza metabolizm, co ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej,
- odżywia i ujędrnia skórę, co przekłada się na jej atrakcyjny wygląd,
- pozytywnie wpływa na jakość snu, który jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia.
Już po jednym masażu u specjalisty można poczuć wyraźną różnicę. Najlepsze efekty przynoszą jednak regularne wizyty. Osiągnięcie trwałych rezultatów wymaga czasu i konsekwencji. Systematycznie wykonywany masaż ukoi nie tylko ciało, ale i zmysły – poprawi samopoczucie i pozwoli zwalczyć stres. Dostarcza sił witalnych. Dlatego też bywa wykorzystywany również jako wsparcie w leczeniu załamań nerwowych, depresji i bezsenności.
Masaż to skuteczna forma regeneracji po treningu. Nie tylko przynosi ulgę napiętym i obolałym mięśniom, ale również poprawia krążenie w tkankach. Pozwala organizmowi odnowić zasoby energetyczne, dzięki czemu jest on lepiej przygotowany na kolejny wysiłek fizyczny. W efekcie sportowiec może stopniowo zwiększać intensywność treningów – bez obaw o nadmierne przeciążenie. Masaż podnosi też poziom endorfin, co sprzyja dobremu samopoczuciu i daje zastrzyk energii.