Pomyślnie przeprowadzona operacja ortopedyczna to jedynie połowa sukcesu. Bez odpowiedniej rehabilitacji powrót do pełnej sprawności po zabiegu może okazać się niemożliwy. Dlatego nie warto z niej rezygnować. Jak rehabilitacja po operacjach ortopedycznych wygląda w praktyce? Co warto o niej wiedzieć?
Rehabilitacja po operacjach ortopedycznych – dlaczego jest ważna?
Najczęściej operacji ortopedycznych nie da się przeprowadzić bez stosunkowo dużej ingerencji zarówno w układ kostny, jak i strukturę tkanek miękkich. Dlatego rehabilitację pooperacyjną uznaje się za ważny element zabiegu, który przesądza o jego sukcesie, a nie jedynie dodatek. Bez niej powrót do pełnej sprawności ruchowej może okazać się niemożliwy.
Forma rehabilitacji po operacji ortopedycznej zawsze ustalana jest indywidualnie i zależy m.in. od rodzaju przebytego zabiegu. Inaczej wygląda rehabilitacja po operacji kręgosłupa, a inaczej po operacji kolana czy też artroskopii barku. Na jej formę wpływ ma również stan zdrowia pacjenta.
Niezależnie od indywidualnych zaleceń rehabilitacja po operacji ortopedycznej obejmuje szereg kompleksowych działań, które mają na celu:
- przywrócić pacjentowi pełną lub maksymalną sprawność fizyczną,
- przeciwdziałać kolejnym schorzeniom,
- minimalizować zmiany wywołane urazem lub operacją,
- skrócić czas powrotu do zdrowia,
- zmniejszyć odczyn bólowy,
- poprawić jakość życia i funkcjonowanie chorego,
- zapewnić zdolność do pracy,
- zachęcić go do udziału w życiu społecznym.
Jak więc widać, rehabilitacja nie ma wyłącznie medycznego charakteru. Coraz częściej podkreśla się jej wymiar społeczny. Utrata sprawności może bowiem postawić pod znakiem zapytania dotychczasową karierę zawodową pacjenta, a także skłaniać do wycofania się z życia społecznego. Rehabilitacja ma pobudzić proces leczenia, a co za tym idzie dać choremu szansę na powrót do normalności.
Jak wygląda rehabilitacja po operacjach ortopedycznych i ile trwa?
Rehabilitacja po operacjach ortopedycznych może być wykonywana zarówno w warunkach szpitalnych oraz ambulatoryjnych, jak i w specjalistycznym centrum czy też w domu. Najczęściej zakłada ona stopniowy powrót do formy poprzez systematyczne zwiększanie zakresu aktywności fizycznej. Na przykład w przypadku endoprotezoplastyki stawu biodrowego w nauce chodzenia najpierw stosowany jest balkonik, a następnie kule łokciowe. Dopiero na końcu pacjent może zacząć chodzić samodzielnie.
Jak wspomniano, forma rehabilitacji ortopedycznej ustalana jest indywidualnie. To gwarancja najlepszych efektów. Jedną z form, które cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów, jest fizjoterapia. Obejmuje ona kinezyterapią, czyli leczenie poprzez ruch i masaże, a także fizykoterapię, w ramach której można wyróżnić szereg terapii, w tym m.in.:
- termoterapię,
- światłolecznictwo,
- leczenie dźwiękiem,
- drenaż limfatyczny.
Rehabilitacja po operacjach ortopedycznych może również przybierać formę treningu rehabilitacyjnego. Jest on wykonywany pod czujnym okiem fachowca i przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu ortopedycznego.
To, ile czasu zajmie rehabilitacja po operacji ortopedycznej, również jest kwestią indywidualną. Zależy m.in. od rodzaju zabiegu oraz tego, jak szybko pacjent odzyskuje sprawność i czy stosuje się do zaleceń. Czasem proces ten zajmuje trzy miesiące, a czasem pół roku. Bywa również, że powrót do pełni zdrowia nie jest możliwy. Wówczas rehabilitacja ma na celu odzyskanie jak największego stopnia sprawności.
Rehabilitacja po operacjach ortopedycznych odgrywa niezwykle istotną rolę. Przyspiesza powrót pacjenta do maksymalnej sprawności, redukuje odczuwane dolegliwości, a także poprawia jakość życia – w miarę możliwości pozwala na samodzielność i powrót do życia zawodowego. Uznaje się ją za ważny element zabiegu. Dlatego nie warto zwlekać z jej rozpoczęciem. Każdy dzień zwłoki oddala pacjenta od powrotu do pełni zdrowia.