Staw kolanowy nie tylko utrzymuje ciężar ciała, ale również odpowiada za stabilizację postawy podczas ruchu. Każdego dnia jest więc narażony na duże obciążenia. Niestety, odbija się to na jego zdrowiu i kondycji. Żeby zapobiec pogłębieniu się kontuzji, warto stosować opaski uciskowe na kolano? Jakie dają efekty?
Opaski uciskowe na kolano – kiedy stosować?
Opaska uciskowa na kolano jest najprostszym rodzajem stabilizatora. Wykorzystuje się ją przede wszystkim, by wzmocnić i ustabilizować staw kolanowy. Wykazuje ona również właściwości ściągające. By mogła spełniać swoje zadania, produkuje się ją z elastycznego materiału – neoprenu, lycry, nylonu lub poliestru. Dzięki temu opaska nie powoduje otarć, a jednocześnie dobrze przylega i dopasowuje się do kolana. W efekcie nie zmienia swojego położenia nawet podczas intensywnego ruchu.
Opaski uciskowe najczęściej stosuje się:
- w przypadku lekkich nadwyrężeń, skręceń i naciągnięć ścięgien,
- jako wsparcie w leczeniu chorób zwyrodnieniowo-reumatycznych,
- podczas rehabilitacji po przebytych urazach stawu skokowego,
- w ramach profilaktyki kontuzji w przypadku osób intensywnie trenujących,
- w przypadku niewielkiej niestabilności stawu kolanowego.
Warto pamiętać, że staw kolanowy jest chroniony jedynie przez rzepkę. Brak osłony mięśniowej sprawia, że jest narażony na urazy i przeciążenia, czy to podczas upadku, czy w trakcie treningu. Nietrudno więc nabawić się takich kontuzji jak uszkodzenie ścięgien lub więzadeł krzyżowych, zwichnięcie rzepki czy też niestabilność boczna kolana. W przypadku wymienionych urazów często zaleca się stosowanie opaski uciskowej.
Dlaczego warto stosować opaski uciskowe na kolano?
Codzienna, intensywna eksploatacja stawu kolanowego nie służy mu. Stopniowo upośledza jego biomechanikę i prowadzi do zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych. W ich następstwie ruchomość stawu kolanowego się zmniejsza. Pojawia się też ból, dyskomfort przy poruszaniu, sztywność i charakterystyczne trzaski.
Żeby skutecznie przeciwdziałać poważnym konsekwencjom, nie warto bagatelizować pierwszych symptomów niesprawności. Już jedna sesja z rehabilitantem jest w stanie poprawić komfort chodzenia. Dlatego nie warto zwlekać, aż staw kolanowy będzie w rozsypce. Specjalista zdiagnozuje problem i zaproponuje leczenie, a w razie konieczności zleci dodatkowe badania lub wizytę u ortopedy. Podpowie również, czy noszenie opaski uciskowej na kolanie jest wskazane.
Opaskę uciskową na kolano wykorzystuje się w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości w obrębie stawu kolanowego. Dlaczego warto ją stosować? Opaska uciskowa na kolano:
- stabilizuje staw kolanowy, co przeciwdziała pogłębianiu się kontuzji,
- zwiększa miejscową ciepłotę w okolicy stawu kolanowego, co sprzyja regeneracji,
- odciąża i wzmacnia struktury stawowe,
- uśmierza dolegliwości bólowe i dyskomfort,
- zwiększa ruchomość stawu,
- niweluje charakterystyczne trzaski,
- poprawia komfort ruchu,
- w przypadku osób intensywnie ćwiczących i seniorów zapobiega kontuzjom,
Co więcej, opaska na kolano jest wygodna w noszeniu. Dobrze odprowadza pot i wilgoć, pozwala skórze oddychać i nie podrażnia jej. Najczęściej można ją prać w pralce, co pozwala zachować wysoki stopień higieny. Ponadto jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. W efekcie odznacza się długą żywotnością.
Staw kolanowy to jeden z najintensywniej pracujących i najbardziej obciążonych stawów w ludzkim ciele. Dlatego należy mu się szczególna troska. Codzienne zaniedbania prowadzą jednak do rozwoju zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych. Niestety, w początkowej fazie schorzenia praktycznie w ogóle nie dają o sobie znać. Dopiero później pojawia się ból i dyskomfort.
Można jednak temu skutecznie przeciwdziałać, nosząc opaski uciskowe na kolano. Ich stosowanie należy jednak skonsultować ze specjalistą – ortopedą lub rehabilitantem. Tylko używane prawidłowo będą wsparciem, a nie dodatkowym obciążeniem dla stawu kolanowego.